29 Sept 2007

CommuniAction [kə-myū'nĭ-ăk'shən]

Namen tega pisanja bo "rak rana" verjetno večine mladih ekip. Komunikacija.

Igralci se slabo zavedajo dejstva, da konstantno komunicirajo. Ne bom zašel v "metafizično" in se razpisal o telesni komunikaciji in nezavednih telesnih reakcijah na določene situacije - bolj me je zmotilo skoraj popolno pomanjkanje glasovne komunikacije znotraj igre.

V napadu se to še nekako opazi - "daj žogo!", "pojdi tja",... v obrambi, kjer je to skoraj življenjskega pomena, pa je komunikacija mizerna.

"ko smo mi trenirali", so nas trenerji učili, da smo nonstop glasni. V opominjanju soigralcev na določene situacije v obrambi. Opozarjanje soigralcev na blokado, še posebej na hrbtne blokade, ki jih soigralec težje predvidi, opozarjanje soigralcev na določeno vrsto pokrivanja visokih igralcev (če se izvaja pokrivanje pred centrom, potem smo morali opozoriti soigralca na strani pomoči, da nam krije hrbet in pazi na podajo prek nas), opozarjanje soigralcev v primeru, da nam je direktni nasprotnik ušel (pomagaj!),... do tega, da se je igralec katerega nasprotnik je uspel vreči na koš moral zadreti "ŠUT!", kar je pomenilo zapiranje vseh igralcev in skok za žogo.

Vse to so malenkosti, ki veliko pripomorejo v igri, četudi igralci mislijo da ne. Meni se zdi, kot da bi bilo igralcem nerodno, če kdo zakriči na igrišču, če kdo ukaže kaj je potrebno odigrati, kot da jim je nerodno prevzeti odgovornost.

Precej logično je, da vse to pride z izkušnjami, ko se igralci "bolje počutijo" v določenih vlogah, vseeno pa bi morali na ta segment igre posebej paziti. Če otrok ne bomo naučili, da se (med igro) pogovarjajo med seboj, da komunicirajo, potem se verjetno sami tega ne bodo naučili.

Še en segment komuniciranja mi je bil vedno všeč - glasno igranje v obrambi daje obrambi občutek agresivnosti, napadalcem pa občutek, da igrajo proti več nasprotnikom. To je tak zgodovinski način povečevanja agresivnosti - Braveheart je kričal, ko so šli Škoti v napad, partizani so se drli "NA JURIŠ!", ko so šli v napad. Male tajne, velikih majstora!

Tisti, ki smo kdaj igrali kolikortoliko resno organizirano košarko bomo znali povedati, da je veliko lažje igrati proti obrambi, kjer so vsi nekako tiho - kar posledično pomeni, da so verjetno manj agresivni. Če pa se pa nasprotniki spodbujajo, opozarjajo na premike, blokade,... potem je vse skupaj manj enostavno.

Izjava dneva : “The single biggest problem in communication is the illusion that it has taken place.” - George Bernard Shaw

Nasvet dneva : obrambno usmerjanje igralcev.

Prenos žoge skušamo onemogočati tako da prenašalcu ne dovolimo prenosa preko sredine igrišča (rdeča cona). Nadaljevanje obrambne aktivnosti posvetimo temu, da napad ne prenese žoge čez namišljeno črto, ko ločuje levo in desno polovico napadalne polovice. S tem zoožamo maneverski prostor napadu in povečamo možnosti za uspešno obrambo.



Video dneva : Kako to počnejo novozelandci in kako jim nasprotniki vračajo:







25 Sept 2007

Fundamentals [fŭn'də-mĕn'tls]

Ker počasi začenjam z dodajanjem gradiva, ki sem ga uspel prevesti (internet dela čudeže) bom prvi "resen" članek posvetil osnovam košarke.

Kot pri vsaki stvari v življenju so pravilno naučene osnove bistvenega pomena pri doseganju ciljev. Tako kot se je potrebno najprej naučiti šteti, da bi lahko kasneje pravilno delili in množili so tudi pri košarki osnove bistvenega pomena.

Kar se bodo otroci naučili, to bodo ponavljali in to bodo na koncu prikazali na igrišču. Če bomo trenerji striktni pri popravljanju napak in če bodo otroci razumeli, kaj jim skušamo dopovedati in kaj popraviti (predvsem pa jim moramo znati pokazati kako določen gib pravilno izgleda), potem bomo na pravi poti.

Nisem izkušen trener, eno leto sem delal z otroci, pa sem videl dovolj "košarke" v mlajših kategorijah. "trenerji" izkoristijo določeno prednost (seveda igra samo rezultat, vzgoja je drugotnega pomena) - v starosti, višini ipd. in to izkoriščajo do onemoglosti. Kadeti igrajo presing po celem igrišču, maltene conski presing - osnove košarke (obramba 1na1, stran pomoči, zapiranje po skoku - če govorimo o obrambi) so nekje zadaj, "nujno zlo".

Seveda je to na kratki rok uspešno - zmagaš tekmo, otroci srečni, verjetno so tudi starši srečni, ker so "sineti" dobili "še eno tekmo" ampak na dolgi rok je to malo vredno. Ko bodo tej otroci stari 17-18 let bodo enodimenzionalni atleti, ki bodo sicer agresivni (če bodo) ampak nekega širšega znanja pa verjetno ne bo. Zakaj? Zato, ker so njihovi trenerji v mlajših selekcijah čas "trošili" na nepomembnih zadevah kot je conski presing, podvajanje otrok, ki sami od sebe težko prenesejo žogo na nasprotnikovo polovico,...

Zato je toliko bolj pomembno, da vztrajamo pri učenju osnov košarke - na kratki rok bo to verjetno izgledalo kot "še ena izgubljena tekma", na dolgi rok, pa bodo naši varovanci bogatejši za tisto osnovno znanje, ki loči igralce od košarkašev. Košarkašev je namreč vedno več, pravih igralcev pa vedno manj.

Ok, še malo politike - seveda je to posledica "globalizacije" in instant NBA košarke, kjer je pomembno kakšne superge ima kdo in kjer je pomembno kdo višje skoči. No, če bi govorili o skoku v višino, potem bi teorija o uspešnosti tistega ki višje skoči, držala. V košarki pa igra vse prej kot samo skok. Skok je samo en od elementov in tudi brez njega se da biti uspešen.

Skozi te moje pisarije bom dodajal dokumente v katerih bodo opisane smernice in načini treniranja ter učenja, stvari ki jih vsi že poznamo, nikoli pa ni odveč, če jih še kaj preberemo.

Za danes "častim" PDF dokument "Osredotočanje na osnove"


22 Sept 2007

Coach [kōch]

Biti trener je vse prej kot lahko delo. Starši nam svoje otroke zaupajo za vsaj dve uri dnevno, vsak dan! To je skoraj toliko časa kot otroci preživijo s svojimi starši.

Na žalost se vse premalo trenerjev zaveda te odgovornosti - veliko trenerjev oddela svoje delo, delo trenerja. Vse premalo trenerjev pa je pedagogov, prijateljev igralcev (seveda z vsemi potrebnimi omejitvami, ki morajo obstajati v odnosu igralec-trener), zaupnikov, učiteljev. Oddelajo svoje, oddelajo trening - ostalo jih ne zanima.

Ali so otroci pridni v šoli, ali imajo težave s puncami, ali so vsakodnevne stvari urejene - to so pomembne "malenkosti", ki pomen trenerja v igralčevih očeh samo povečajo. Če trener pokaže resnično zanimanje za otrokovo življenje izven dvorane (šola, prijatelji,...) potem dobi otrok zaupanje in trenerjevo delo postane takoj lažje.

Seveda je potrebno stvari vedno jemati z pravo mero zdravega razuma - ne gre siliti v otroke, bodo že sami povedali ko bodo hoteli, je pa vedno koristno, da se z mladino pogovarjamo.

Za začetek nove sezone sem tako pripravil nekaj prevodov z internetnih strani - prevodi so urejeni v pdf dokumente. To kar boste uspeli videti na blogu bo samo "predogled" dokumenta. Za vse, ki bi želeli polne dokumente (take ki jih boste lahko tiskali) sem kreiral mail - pass1st.blogspot@gmail.com. Pošljite mi svoj mail in poslal bom dokumente ki jih boste želeli.

Trenutno imam v bazi približno 15 pdf dokumentov z nekaj osnovnimi napotki glede treniranja mladine (od načinov kako pridobiti zaupanje igralcev, do motivacije, preko vzpostavljanja discipline do vodenja tekem). Pripravljam tudi nekaj bolj specialnih prevodov (pripravljen je že prevod napada proti conski obrambi) ki bodo bolj podrobni (tehnika meta na koš, tehnika skoka v napadu in obrambi, tehnika podajanja).

Vse to bom objavljal v novih postih, vsako "prezentacijo" pa bom komentiral po svoje.

Upam, da bodo dokumenti komu prišli prav - jaz se bom potrudil in prevajal, istočasno pa se bom potrudil in se teh napotkov držal kolikor se bo dalo. Meni se zdijo zelo na mestu.

Za konec še malo opravičilo - če bo kak prevod malo bolj smešen je samo zato, ker so nekateri izrazi malo težje prevodljivi.

Prvi dokument je 10 nasvetov za motivacijo igralcev.


16 Sept 2007

Update [ŭp'dāt']


Pozdravljeni,

lep čas nisem ničesar napisal, ker nisem imel ne želje ne časa - istočasno pa sem pripravljal eno zadevo, ki bi lahko koristila tako mladim igralcem, kot trenerjem. Če bo kdo želel to uporabljati bom zadovoljen, če ne bom pa to počel za svoj "gušt".

V kratkem bom svoj blog malo preuredil in dodal nekaj pomembnih "malenkosti".

Lep dan vsem